ساختار شکست کار یا WBS چیست؟

WBS چیه؟ یادداشتی در رابطه آشنایی با ساختار شکست پروژه

ساختار شکست کار ( WBS )

هر پروژه ای مجموعه ای از چندین فعالیت ( TASK ) هست. ساختار شکست کار ، یعنی یک کار مثلا برگزاری یک مراسم عروسی را به چندین فعالیت خرد کنیم، به طوری که فعالیت هایی که نوشتیم، خرد تر از آن نشوند.

یک مثال بزنیم. می خواهیم مراسم عروسی برگزار کنیم.

ساختار شکست پروژه فایده های مختلفی دارد. حداقل فایده اش این است بعد از تکمیل ساختار شکست پروژه، هیچ فعالیتی از قلم نمی افتد. البته اگر درست و با دقت کار کنیم.

تنظیم ساختار شکست کار مراسم عروسی

خب تو یه عروسی چه کارهایی داریم. می نویسیم

حساب کردن تعداد مهمان ها

تخمین هزینه عروسی

تعیین تاریخ عروسی

پیدا کردن تالار

رزو آرایشگاه

رزو آتلیه

انتخاب مدل آرایشگاه

انتخاب غذا

انتخاب کارت دعوت

انتخاب متن کارت دعوت

و و و …

 

خب متوجه شدید ؟ یعنی کارهای یک پروژه رو ریز به ریز بشکنیم. این پروژه ای بود که همه باهاش درگیرند ( اگه بخت شون باز بشه! ) ولی برای پروژه های بزرگ تر و جدی تر ساختار شکست یه چیز طولانی در میاد، مثلا پروژه ساخت سد یا پروژه طراحی یک دستگاه الکترونیکی برای تولید و عرضه در بازار.

 

وقتی فعالیت ها رو ریز به ریز بنویسیم، کار رو درست به کارهای کوچکتر بشکنیم، فرصت این رو پیدا می کنیم تا زمان بندی انجام بدیم، بفهمیم چه کارهایی پیشنیاز چه کارهایی است، چه کاری رو باید همزمان انجام بدیم و حداقل زمان اجرای کار یا همان زمان بحرانی اجرای پروژه چقدر خواهد شد.

در ادامه می فهمیم چقدر پول ، زمان ، تجیهزات و نفرات برای اجرای تک تک فعالیت های ریز شده نیاز داریم. تنظیم WBS ، اولین قدم برای آغازگری پروژه بصورت حرفه ای هست.

WBS وقتی تنظیم شد، سراغ تنظیم گانت چارت خواهیم رفت.

و بعد از توضیح مفاهیم گانت چارت ، رابطه بین فعالیت ها ، زمان بحرانی و … می رویم که پروژه رو در نرم افزار پراجکت تنظیم کنیم.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.