فایل RAW چیه و فرق اش با سایر فرمت ها مثل JPG چیه؟

فایل RAW چیه و فرق اش با سایر فرمت ها مثل JPG چیه؟

فایل RAW چیه ؟

فایل RAW ، در واقع نوعی فایل خام خروجی سنسور دوربین هست که حداقل پردازش ها و کاهش حجم ها رویش صورت گرفته است. تمام دوربین های حرفه ای امکان تولید فایل raw را دارند.

درواقع این فایل ها، تمامی اطلاعات نور و رنگ و … داخل شان ذخیره شده و قابلیت انواع ویرایش را دارند.

در ادامه با آموزش های عکاسی مرتضی میرزایی همراه باشید.

از ویژگی های فایل راو می شه به موارد زیر اشاره کرد :

رسیدن به بالاترین کیفیت:

همان‌طور که گفته شد فرمت RAW تمامی اطلاعات ثبت شده توسط پیکسل‌های حسگر را بدون فشرده‌سازی ذخیره می‌کند. بنابراین این فرمت بالاترین کیفیت ممکن را ارائه می‌دهد. زمانی که با فرمت JPEG عکس به ثبت می‌رسد، پردازشگر دوربین طبق کدهای نوشته شده تصویر RAW را فشرده کرده و در قالب این فرمت ارائه می‌دهد ولی پردازشگر دوربین نه طبق دلخواه شما و نه به خوبی نرم‌افزارهای ادیت عکس این کار را انجام دهد. در حالی که عکاسی با فرمت RAW این امکان را می‌دهد که تصویر را به دلخواه خود ادیت کرد و مطمئن بود که قبلاً روی عکس هیچ ویرایشی انجام نشده است.

امکان ثبت درجات بیشتری از روشنایی و دستیابی به Tonal Range پیوسته‌تر:

درجات روشنایی در واقع تعداد Step قابل ثبتِ درجات نوری از تیره‌ترین تا روشن‌ترین نواحی تصویر است. هرچه این درجات بیشتر باشد، گذار بین تن‌های مختلف پیوسته‌تر و یکدست‌تر انجام می‌شود. در عکس‌هایی که دارای دامنه درجات پایین هستند انتقال از یک ناحیه روشن به تاریک به صورت تکه‌تکه و مقطع انجام می‌شود. برای مثال ثبت تصویر با دامنه درجات ۲ تنها سیاه و سفید را به ثبت می‌رساند که همان عکس با کنتراست خطی و مشابه به فیلم لیت است. یک تصویر JPEG تنها قادر است که ۲۵۶ درجه از روشنایی را به ثبت برساند درحالی که فرمت RAW توانایی ثبت روشنایی موضوع در گستره‌ای معادل ۴۰۹۶ تا ۱۶۳۸۴ درجه را دارد! بنابراین در فرمت ‌RAW به لطف ثبت کردن طیف وسیعی از درجات نور امکان اصلاح بسیاری از فاکتورها مثل نوردهی، کنتراست، روشنایی و … در مرحله ادیت ممکن می‌شود. حتی نواحی‌ای که در عکس توسط چشم اور یا اندر اکسپوز به نظر می‌رسند را می‌توان بدون افت کیفیت تا حد قابل‌قبولی بازیابی کرد.

آزادی عمل در اصلاح سفیدی تصویر (وایت بالانس):

در عکاسی با فرمت JPEG، تراز سفیدی به‌صورت پیش‌فرض بر روی تصویر اعمال می‌شود و امکان تغیر آن به راحتی ممکن نیست. بر خلاف این در فرمت RAW اطلاعات بیشتری ذخیره شده است و امکان تنظیم وایت بالانس عکس بدون افت کیفیت وجود دارد.

وضوح و شارپنس بالا در عکاسی با فرمت RAW:

در فرمت‌های دیگر مثل TIFF و JPEG 2000 نویز تصویر با یک الگوریتم پیش فرض، اصلاح می‌شوند که در نتیجه آن ممکن است تا حدی از شارپنس تصویر کاسته شود. اما در فرمت RAW اختیارات وسیعی را برای اصلاح نویز و افزایش وضوح تصویر هنگام ویرایش عکس در نرم‌افزارهایی مثل لایت روم پیش رو دارید تا به بهینه‌ترین نتیجه ممکن برسید.

زمانی که مشغول ادیت عکس RAW هستید در واقع هیچ سر و کاری با اصل تصویر گرفته شده ندارید و تنها تغییراتی را به صورت کدهای نوشته شده در کنار فایل اصلی ذخیره می‌کنید. این ویژگی فوق‌العاده باعث شده است که هیچ نگرانی از بابت خراب شدن تصویر هنگام رتوش تجربه نکنید. چرا که تمامی ادیت‌های انجام شده حتی بعد از ذخیره‌سازی فایل نیز قابل بازگشت است. علاوه بر این اگر اصلاحات انجام شده بر روی تصویر راضی‌کننده نبود می‌توان عکس را بدون هیچ تغییری به حالت اولیه خود برگرداند. در فرمت JPEG و بسیاری از فرمت‌های دیگر اصل عکس با هر بار ادیت و ذخیره‌سازی تغییر می‌کند و اطلاعات اولیه کاملاً از دست می‌رود. به همین دلیل است که این نوع فرمت‌ها را Lossy می‌خوانند. بنابراین فرمت RAW در مرحله ادیت عکس برتری کاملی نسبت به فرمت‌های دیگر دارد.

 

حالا این همه حرف زدیم، واقعاً فرمت فایل RAW هست؟

نه !!! اگه دوربین کانن باشه فرمت فایل می شه CR2 و اگه دوربین نیکون باشه، فرمت واقعی فایل می شه NEF . بعضی از دوربین های پیشرفته امروزی هم DNG ذخیره می کنند. اما کلاً به فایل خام دوربین، فارغ از فرمت اش می گیم RAW

 

 

Source سایت پیکسل

Leave A Reply

Your email address will not be published.